Wyprawa

Podczas trwania wyprawy była możliwość  śledzenia przebytej trasy i naszej aktualnej pozycji. Używaliśmy komunikatora satelitarnego Garmin inReach Explorer+ pracującego w sieci Iridium. Oto zrzut ekranu z przedstawieniem całego śladu (spływ Oleniokiem, helikopterem z Tajmyłyru do Tiksi, samolotem z Tiksi do Jakucka, pociągiem z Jakucka do Moskwy i dalej pociągiem i autobusem do Polski).

Oleniok to jedna z ostatnich wielkich i całkowicie dzikich rzek na Ziemi (2292 km). Płynie na Syberii, w Kraju Krasnojarskim i Jakucji, między Leną a Jenisejem. Wyprawa kajakowa „OLENIOK 2019” ma na celu upamiętnienie dwóch słynnych wypraw Aleksandra Czekanowskiego z lat 1874 i 1875, podczas których zebrał on niezwykle cenne dane geologiczne i przyrodnicze doliny rzeki Oleniok.

Idea zorganizowania wyprawy rzeką Oleniok zrodziła się w 2012 r. (tutaj więcej szczegółów). Przygotowania nabrały pędu od marca 2017 r., czyli od pierwszego spotkania podczas targów WIATR I WODA w Warszawie z jej pomysłodawcą: Damianem Wojciechowskim TJ – misjonarzem z Kirgistanu, który mieszkał ok. 10 lat na Syberii i przeprowadził tam dziesiątki ekspedycji.

W skład zespołu wchodzą 4 osoby – wszyscy z bogatym doświadczeniem w zakresie realizacji różnorodnych projektów eksploracyjno-podróżniczych, w tym wielu wymagających tras kajakowych w różnych częściach świata. Plan wyprawy zakłada dotarcie w II połowie czerwca 2019 r. tzw. „drogą zimową” do dopływu rzeki Oleniok o nazwie Alakit (pojazdem gąsiennicowym typu „wiezdiechod” lub innym dostępnym sposobem, wliczając również opcję pieszą), aby po ok. 1,5 miesiącach wiosłowania dopłynąć do Morza Łaptiewów (część Oceanu Arktycznego) i kontynuować płynięcie wybrzeżem na wschód i następnie wpłynąć w pierwszą odnogę Leny. Po kolejnych dniach wiosłowania pod prąd (ok. 230 km) uczestnicy wyprawy powinni dostać się do wyspy Tit-Ary w delcie Leny, gdzie istnieje realna możliwość zabrania się statkiem do Jakucka. Cała wyprawa z mocno rozbudowaną logistyką planowana jest na okres do 3 miesięcy.